Glutenvrije Piet Hanneke: 'Voor mij is de intocht ook een feest.'

Hanneke Kleingeld is al een aantal jaar Glutenvrije Piet in Zeewolde. Sinds 15 jaar weet zij dat ze Coeliakie heeft en eet ze glutenvrij. Zij vertelt over haar ervaring als Glutenvrije Piet.

29 oktober 2026

Waarom ben jij glutenvrije piet geworden?

“Sinds mijn diagnose heb ik ervaren hoe het is om glutenvrij te moeten eten en leven. Ik zeg bewust leven, omdat het glutenvrije dieet je leven verandert. Veel sociale activiteiten zijn verbonden aan eten, dus een dagje uit is niet meer zo makkelijk als voorheen of het nou bij iemand thuis is of in de horeca. Stel je maar voor: eerst koffie met gebak, later een broodje of naar de snackbar, 's middags een drankje met bitterballen en dan 's avonds een pizza of uit eten. Alles werd ‘nee’, ‘nee’, ‘nee’. Dus met een uitje neem je alles zelf mee, of je gaat niet mee… Dit geldt ook voor een kind met coeliakie. Een eigen trommeltje op school voor als er getrakteerd wordt, alleen het glutenvrije hapje wat je van je ouders hebt meegekregen, noem maar op. Je voelt je een buitenbeentje, en niet op een positieve manier.

En dan is er de Sinterklaasintocht. Alle kinderen staan te wachten op de Pieten die kruidnootjes uitdelen. Maar het glutenvrije kind heeft van de ouders zelf een zakje kruidnootjes meegekregen. Ook lekker natuurlijk, maar je hebt ze niet tijdens de intocht van Piet gekregen. Totdat de Coeliakievereniging een aantal jaren geleden met het initiatief van Glutenvrije Piet kwam. Het eerste jaar twijfelde ik nog, die drukte van een intocht, Piet zijn, schminken, ronddansen in zo'n pietenpak, daar moest ik even over nadenken. Maar het volgende jaar hakte ik de knoop door: dit is nodig!”

Welke stappen heb je toen genomen om Glutenvrije Piet te worden? Hoe ging dat in zijn werk?

“Ik heb contact opgenomen met de organisatoren van de intocht in mijn dorp en zij waren heel enthousiast dat ik Glutenvrije Piet wilde zijn. Ze  hadden het er al eens over gehad en verwelkomden mij heel hartelijk. De Coeliakievereniging stuurt me een doos met bakjes kruidnootjes toe en ik deel ze als Piet uit. Ik ben herkenbaar voor de kinderen door mijn vlaggetje en de prent van de glutenvrije Piet die ik op mijn pietenpak speld.”

Kun je wat vertellen over jouw ervaring als glutenvrije piet? Heb je misschien een leuke herinnering?

“Elk jaar ervaar ik het als een feest. De kinderen met coeliakie zijn nog steeds buitenbeentjes, maar nu in positieve zin. Ze gaan naar mij op zoek en roepen heel hard ‘Glutenvrije Piet!’ Ze zijn zó blij als ik hen vind en tijd voor ze maak. Dat ik even het kind in de belangstelling zet, bijvoorbeeld door het vlaggetje van de NCV-website te bewonderen dat ze bij zich hebben of hun kleurplaat (als ik vraag of ik die boven mijn bed mag hangen, zijn ze zó trots!). Het is geweldig om te zien hoe blij ze zijn dat er voor hen ook kruidnootjes zijn, ze doen nu echt mee met de intocht, met hun ‘eigen’ Piet. Ze horen er nu ook bij, dat is voor kinderen zó belangrijk!”

Hoe reageren kinderen (en hun ouders) wanneer ze merken dat jij speciaal glutenvrij snoepgoed uitdeelt?

“Soms is er een kind dat automatisch nee zegt als ik de kruidnootjes aanreik. Ze zijn zó gewend dat ze nee moeten zeggen als ze iets lekkers krijgen. De verandering op het gezicht van zo'n kind als de ouder dan zegt: ‘Dit mag wèl. Dit is de Glutenvrije Piet met glutenvrije kruidnootjes.’ De verandering van het wegdraaien naar de verrukte blik en open handjes, daar doe ik het voor. En als ik dan nog vertel dat ik ook alleen de glutenvrije kruidnoten mag, en dat ze heel lekker zijn, straalt zo'n kind nog meer: ‘Piet mag ook geen gluten, mama!’ Dan ben je als glutenvrij kind ineens op een positieve manier anders, net als Glutenvrije Piet. De dankbare reacties en gezichtjes van de kinderen zijn prachtig, maar die van hun ouders ook. Ze bedanken mij altijd en zeggen het enorm te waarderen dat ik dit voor hun kind doe. ”

Wil je zelf nog iets kwijt over jouw ervaring?

“Ik ben dankbaar dat de intocht-organisatie in mijn dorp zo enthousiast en verwelkomend reageerde toen ik vroeg of er behoefte was aan een glutenvrije Piet. Zij verzorgen elk jaar hetzelfde groen met gouden pietenpak voor mij en met de informatieavond voor Pieten, voorafgaand aan de intocht, vertellen zij wat mijn rol is en hoe belangrijk die is. Ik voel mij gedragen door het team dat in ons dorp de intocht tot een feest maakt voor alle kinderen.

Helaas zijn er nog steeds intochtorganisaties die het aanbod van een glutenvrije Piet afwijzen: ‘Nee hoor, daar beginnen wij niet aan, dan moet er zeker ook een halal-Piet, een vega-Piet en een suikervrije Piet komen, wij maken geen uitzonderingen.’ Ik vind het verdrietig om te lezen, maar ik ben blij dat ik glutenvrije Piet ben en daarmee voorzie in een behoefte. Voor mij is de intocht een feest; een feest waarbij ik een groep kinderen die er vaak niet bij hoort extra blij kan maken!”

Ben jij geïnspireerd door het verhaal van Hanneke? Stuur een mail naar glutenvrijepiet@glutenvrij.nl en we houden je op de hoogte! Of help je ons Glutenvrije Piet mogelijk te maken? Een donatie via Donatie Glutenvrije Piet - NCV wordt zeer gewaardeerd. Meer informatie kun je lezen op de pagina Glutenvrije Piet - Glutenvrij.

Uitgelicht

Over gluten

Sporen van gluten, de nieuwe allergenenregels

Lees meer over 'Sporen van gluten, de nieuwe allergenenregels'
Symptomen en klachten

Symptomen en klachten bij coeliakie

Lees meer over 'Symptomen en klachten bij coeliakie'
Erfelijkheid

Is coeliakie erfelijk?

Lees meer over 'Is coeliakie erfelijk?'
Diagnose

Waarom is een diagnose zo belangrijk?

Lees meer over 'Waarom is een diagnose zo belangrijk?'

Uitgelicht

Gezond glutenvrij

Wat kan ik wel en wat kan ik niet eten?

Lees meer over 'Wat kan ik wel en wat kan ik niet eten?'
Veilig glutenvrij

Producten met het Crossed Grain keurmerk

Lees meer over 'Producten met het Crossed Grain keurmerk'
Productgroepen

Granen en alternatieven

Lees meer over 'Granen en alternatieven'
Gluten in non-food

Gluten in knutselmaterialen

Lees meer over 'Gluten in knutselmaterialen'

Uitgelicht

Op kamp

Goed voorbereid op kamp

Lees meer over 'Goed voorbereid op kamp'
Op de middelbare school

Glutenvrij eten als je naar de middelbare school gaat

Lees meer over 'Glutenvrij eten als je naar de middelbare school gaat'
18-28 jaar

Ontmoet andere jongeren met coeliakie

Lees meer over 'Ontmoet andere jongeren met coeliakie'
6-12 jaar

Houd je spreekbeurt over coeliakie

Lees meer over 'Houd je spreekbeurt over coeliakie'